Ammatilliseen koulutukseen valmentava koulutus (VALMA)

Valmentava koulutus | VALMA
60 osp

Koulutus

Ammatilliseen peruskoulutukseen valmentava koulutus (VALMA) sopii opiskelijoille, jotka kaipaavat tukea ammatinvalintaan ja haluavat kehittää opiskeluun ja itsenäistymiseen liittyviä taitoja. Koulutuksen tavoitteena on antaa opiskelijalle valmiuksia hakeutua ammatilliseen peruskoulutukseen tutkintoa suorittamaan.

Ammatilliseen perustutkintoon valmentavassa koulutuksessa

  • saat tukea ja ohjausta sopivan ammatin ja koulutuksen löytämiseen
  • kehität opiskelussa tarvittavia taitoja
  • harjoittelet itsenäistymistä.

Tavoite

Koulutuksessa tutustut erilaisiin ammatteihin, koulutuksiin ja työelämään. Samalla opit arvioimaan omia tavoitteitasi ja mahdollisuuksiasi. Valmiutesi lähteä opiskelemaan ammatillista perustutkintoa paranevat.

Opintojen suunnittelussa ja ryhmien muodostamisessa otetaan huomioon opiskelijan vahvuudet, tuen tarve ja koulutuksen painopisteet.

Lisätietoja

Marjaana Jauhiainen

opinto-ohjaaja
Jyväskylä
044 711 4415
Marjaana.Jauhiainen@spesia.fi
Opinto-ohjaaja: Jyväskylä ja Viitasaari.

Jarmo Heino

päätoiminen erityisopettaja
Järvenpää
044 765 0440
Jarmo.Heino@spesia.fi
Opinto-ohjaaja: VALMA Järvenpää.

Kati Karjalainen

opinto-ohjaaja
Pieksämäki
040 713 3952
Kati.Karjalainen@spesia.fi
Opinto-ohjaaja: Pieksämäki, Mikkeli, Kotka, Savonlinna.

Mirja Ahvenainen

opinto-ohjaaja
Järvenpää
050 441 5162
mirja.ahvenainen@spesia.fi
Järvenpää: Kiinteistönhoitaja, kodinhuoltaja, toimitilahuoltaja ja TELMA. Nurmijärvi: VALMA.

Riikka Posti

opinto-ohjaaja
Turku
050 593 5297
riikka.posti@spesia.fi
Opinto-ohjaaja: Turku, Rauma ja Uusikaupunki.

Hanna Rantala

opinto-ohjaaja
Turku
040 626 8251
hanna.rantala@spesia.fi
Ajoneuvoasentaja, autokorinkorjaaja, kiinteistönhoitaja, kokki, merkonomi, pienkonekorjaaja, varastonhoitaja, VALMA.
Kaikki koulutukset