Opiskeluhuolto

Hyvinvointialueiden ja Spesian tarjoama opiskeluhuolto.

Opiskeluhuollon yhteyshenkilöt

Tältä sivulta löydät Hyvinvointialueiden ja Spesian toimipaikkojen tarjoamien opiskeluhuollon ja opiskeluterveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden nimet.

Kaikissa ammattiopisto Spesian toimipaikoissa on saatavissa hyvinvointialueiden järjestämiä opiskeluhuollon palveluita. Hyvinvointialueiden opiskeluhuollon palvelut pitävät sisällään sekä opiskeluterveydenhuoltopalvelut että kuraattori- ja psykologipalvelut.

Hyvinvointialueiden opiskeluhuollon palveluiden lisäksi opiskelijan tukena ovat Ammattiopisto Spesian kuraattorit. Kuraattoritoiminnalla halutaan tukea opiskelijaa selviytymään erilaisissa vaihtelevissa ja haasteellisissakin elämäntilanteissa.

HUOM: Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

Spesian kuraattoreiden yhteispäivystys: p. 010 608 4100.

Spesian sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@spesia.fi

 

Helsinki

Terveydenhoitaja

Helsingin sosiaali- ja terveystoimiala
Opiskeluterveydenhuolto
​​​​​​​Jatta Marttila
P. 040162 0762
Soittoaika arkisin klo 12–13. Voit jättää vastaajaviestin tai tekstiviestin.

Merja Kettula-Stranden
psykologi
p. 040 686 2733
merja.kettula-stranden@hel.fi

Julia Markkula
kuraattori
p. 040 3341454
julia.markkula@hel.fi

Toimipiste:
Opiskeluterveydenhuollon keskitetty toimipiste
Mechelininkatu 46 A, 4krs.
PL 8650
00250 Helsinki

Spesian kuraattori

Noora Abdelnour

  • p. 050 4738974
  • noora.abdelnour@spesia.fi
Jyväskylä

Terveydenhoitaja

Paula Vilpponen

  • Puhelintunti ma-pe klo 12-12.30, p. 050 312 5366.
  • Opiskeluterveydenhuollon aamuvastaanotto ilman ajanvarausta on ma-pe klo 8-11. Opiskeluterveydenhuollon neuvontapuhelin on 014 266 2260 ma-to klo 8-16 ja pe klo 8-13.
  • Osoite: Sepänkatu 3B, 40720 Jyväskylä.
  • paula.vilpponen@hyvaks.fi

Lääkäri

Riikka Vuori

  • Terveydenhoitajan lähetteellä
  • Osoite: Sepänkatu 3B, 40720 Jyväskylä
  • riikka.vuori@hyvaks.fi

Psykologi (4.9.23 -30.6.24)

Paula Fågel

  • p. 050 460 3367
  • ​​​​​​​paula.fagel@hyvaks.fi

Kuraattori

Tarja Viitala, vain puhtaus-ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

  • p. 050 5117083
  • tarja.viitala@hyvaks.fi

Spesian kuraattorit

Tanja Heikkinen

  • p. 050 345 4405
  • tanja.heikkinen@spesia.fi

Johanna Huttunen

  • p. 040 065 1787
  • johanna.huttunen@spesia.fi
Järvenpää

Terveydenhoitaja

Erika Björklund-Karhulahti

  • Avovastaanotto ma – pe klo 9 – 10.
  • Mannilan 1. krs. huone 2135
  • p. 050 497 0009
  • erika.bjorklund-karhulahti@keusote.fi

Lääkäri

Juha Neitola

  • keskiviikkoisin klo 8.30–16.00 vain ajanvarauksella
  • Ajanvaraukset tehdään Wilma-viestillä tai terveydenhoitajan kautta.
  • Ensisijaisesti lääkäri hoitaa lausunto- ja lääkitysasioita sekä asevelvollisten ennakkotarkastukset.
  • Hätätilanteissa opiskelijat ohjataan päivystykseen ja muissa asioissa kotikunnan hyvinvointialueen terveydenhuoltoon.

Psykologi

Marjaana Hokkanen

  • Mannilan 1 krs. huone 2134 (paikalla ma-pe)
  • p. 040 8074135
  • ​​​​​​​marjaana.hokkanen@keusote.fi

Kuraattori

Miiamaaria Olli

  • Huone: Mannilan 1. krs huone
  • Kuraattori on paikalla maanantaisin ja tiistaisin
  • p. 040 807 4149
  • miiamaaria.olli@spesia.fi
  • miiamaaria.olli@keusote.fi

Spesian kuraattorit

Noora Abdelnour

  • Huone: Mannila 1. krs, huone
  • p. 050 4738974
  • noora.abdelnour@spesia.fi

Katja Hanelius

  • Huone: Mannila 1.krs, huone 2129
  • p. 044 765 0418
  • katja.hanelius@spesia.fi

Katri Helasoja​

  • Huone: Mannila 1. krs, huone 2128
  • p. 044 765 1330
  • katri.helasoja@spesia.fi

Tarja Liski

  • Huone: Mannila 1. krs, huone 2130
  • p. 040 828 2043
  • tarja.liski@spesia.fi

Anna Pohjola

  • Huone: Mannila 1.krs, huone 2132
  • p. 050 437 2211
  • anna.pohjola@spesia.fi

Sofia Romppainen

  • Huone: Mannila 1.krs, huone 2116
  • p. 050 470 2741
  • sofia.romppainen@spesia.fi

Anne Sahlman-Kiiski

  • Huone: Tapiola 1. krs, huone 9107
  • p. 044 765 0622
  • anne.sahlman-kiiski@spesia.fi

 

 

Kotka

Terveydenhoitaja

Kristiina Hagel

  • p. 040 6883 541
  • kristiina.hagel@kymenhva.fi

Lääkäri

  • Ajat varataan terveydenhoitajan kautta.

Psykologi

Maija Vilen

  • p. 040 7195059
  • maija.vilen@kymenhva.fi

Kuraattori

Salla Tiainen

  • p. 040 6472856
  • ​salla.tiainen@kymenhva.fi

Spesian kuraattori

Erja Puoskari

  • ​​p. 040 665 1449
  • erja.puoskari@spesia.fi
Mikkeli

Terveydenhoitaja

Hanna-Riikka Kankainen

  • Päivystys ilman ajanvarausta arkisin klo 9-11.
  • Otavankatu 4, Mikkeli​
  • p. 044 794 5086
  • hanna-riikka.kankainen@etelasavonha.fi

Lääkäri

Eeva-Leena Korpijärvi

  • Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.​

Psykologi

Hanna Lukkarinen

Vastaanotot maanantai, tiistai ja keskiviikko Esedun tiloissa (Otavankatu), tarvittaessa ajanvarauksella ja Wilma-viestillä

Kuraattori

Mari Luhanko

  • Otavankatu 4, 50100 Mikkeli
  • p. 040 358 9546
  • mari.luhanko@etelasavonha.fi

Spesian kuraattori

Tarja Tamio

  • p.​ 040 713 3966​
  • tarja.tamio@spesia.fi

 

Pieksämäki

Terveydenhoitaja

Emma Izotov

  • p. 044 3686778
  • emma.izotov@etelasavonha.fi
  • Päivystysaika ma-pe klo 8-10
  • Terveyskeskus 2 krs, neuvolan tilat

Lääkäri

  • Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.
  • Vastaanotto terveyskeskus Tapparakatu 1, ​​​​​​​2 krs neuvolan tilat

Psykologi

  • Saara Tuhkanen
  • p. 040 624 0290
  • Tutkimukset ja lausunnot
  • ext-saara.tuhkanen@etelasavonha.fi

Nuorten mielenterveys- ja päihdesairaanhoitaja

Maarit Eronen

  • p. 0400 855 642
  • ma-ke, pe  Huvilakatu 31, A-rakennus
  • maarit.eronen@etelasavonha.fi

Kuraattori

Auri Saloranta

  • Vastaanotto ma-pe klo 8-16.
  • Huvilakatu 31, A-rakennus
  • p. 044 799 5624
  • auri.saloranta@etelasavonha.fi

Spesian kuraattori

Erja Puoskari

  • p. 040 665 1449
  • erja.puoskari@spesia.fi

Tarja Tamio

  • p.​ 040 713 3966
  • tarja.tamio@spesia.fi
Rauma

Terveydenhoitaja

Teija Hannukainen

  • p. 044 403 5254
  • teija.hannukainen@sata.fi

Kuraattori

Teija Nieminen

  • p. 044 431 4640
  • teija.nieminen@sata.fi
Savonlinna

Terveydenhoitaja

Sinikka Tolvanen

  • Vastaanotto ilman ajanvarausta tiistaisin klo 8.30-9.30.​
  • Pohjankatu 4-6, 57200 Savonlinna
  • p. 044 417 ​2808
  • sinikka.tolvanen@etelasavonha.fi​​​​​​​

Lääkäri

  • Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.​

Psykologi

Martti Muttonen

  • p. 044 4174231
  • martti.muttonen@etelasavonha.fi

Palveluohjaaja

Riitta Turtiainen

  • p. 044 550 6551
  • riitta.turtiainen@etelasavonha.fi​

Kuraattori

Niina Pietikäinen

  • p. 050 475 4096
  • niina.pietikäinen@etelasavonha.fi

Spesian kuraattori

Erja Puoskari

  • p. 040 665 1449
  • erja.puoskari@spesia.fi
Turku

Terveydenhoitaja

Anne Viskari

  • Puhelinaika ma-pe klo 8.00-8.30 ja 12.00-12.30
  • Vastaanotto koululla maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin
  • vastaanotto ilman ajanvarausta ma-ke klo 8.30-9.30. Muina aikoina  ajanvaruksella.
  • p. 040 6821024
  • anne.viskari@varha.fi

Lääkäri

Satu Hedborg

  • Ajat varataan terveydenhoitajan kautta.

Psykologi

Anna Piponius

  • Vastaanotto koululla maanantaisin, torstaisin ja perjantaisin.
  • p. 040 485 8032
  • anna.piponius@varha.fi

    Kuraattori

    Tommi Hannuksela

    • Yhteisöllinen työ
    • p. 040-1828869
    • tommi.hannuksela@varha.fi

    Spesian kuraattorit

    Spesian kuraattorien vastaanottoaika

    • ma – to klo 8.30 -15.00
    • pe klo 8.30 – 14.​00

    Tania Väkiparta

    • p. 050 4304 977
    • tania.vakiparta@spesia.fi

    Raimo Kettunen

    • p. 050 420 6678
    • raimo.kettunen@spesia.fi

    Terttu Tolonen

    • p. 044 765 0413​
    • terttu.tolonen@spesia.fi

    Milla Majamaa

    • p. 050 473 1163
    • milla.majamaa@spesia.fi
    Uusikaupunki

    Kaupungin terveydenhoitaja

    Suvi Luotonen

    • p. 044 757 5332
    • suvi.a.luotonen@varha.fi
    • Vastaanotto tarvittaessa

    Kaupungin kuraattori

    Kirsi Gustafsson

    • p. 040 195 6163
    • kirsi.gustafsson@varha.fi
    • Vastaanotto tarvittaessa
    Viitasaari

    Terveydenhoitajat

    Tanja Viitala

    • Koulu- ja opiskeluterveydenhoitaja
    • ​​​​​​​p. 050 315 7285
    • tanja.viitala@hyvaks.fi

    Tsemppari

    Toni Kinnunen

    • ​​​​​​​p. 040 359 0981
    • toni.kinnunen@hyvaks.fi

    Kunnan kuraattori

    Mirjam Välipakka

    • Koulukuraattori
    • p. 040 664 3280
    • mirjam.valipakka@hyvaks.fi
    • Osoite: Haapaniemenkoulu, Koulukuja 2-4, 44500 Viitasaari

    Spesian kuraattori

    Johanna Huttunen

    • ​​​​​​p. 0400 651 787
    • johanna.huttunen@spesia.fi