Kuntien opiskeluhuolto

Päätoimipaikkojen kuntien tarjoama opiskeluhuolto.

Kuntien opiskelu- ja terveydenhuollon yhteyshenkilöt

Tältä sivulta löydät päätoimipaikkojen (Jyväskylä, Järvenpää, Pieksämäki ja Turku) kuntien tarjoamien opiskeluhuollon ja opiskeluterveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden nimet. Muissa toimipaikoissa terveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden tiedot saa opettajan kautta.

HUOM: Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

Jyväskylä

Terveydenhoitaja Paula Vilpponen

  • Aamuvastaanotto ilman ajanvarausta ma–pe klo 8–10.30.
  • Muut ajat soittamalla tai lähettämällä viestiä Wilman kautta.
  • Soittoaika ma–pe klo 12–13.

Kiireellisissä asioissa ota yhteyttä opiskeluterveydenhuollon neuvontapuhelimeen p. 014 266 2260 (ma–to klo 8–16, pe klo 8–13). Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

  • p. 050 312 5366, soittoaika ma–pe klo 12–13.
  • paula.vilpponen@jyvaskyla.fi
  • Sepänkatu 3B, 40720 Jyväskylä

Lääkäri Riikka Vuori

Ajanvaraus terveydenhoitajan kautta
Sepänkatu 3 B, 40720 Jyväskylä
riikka.vuori@jyvaskyla.fi

Kuraattori Tarja Viitala

liiketoiminnan perustutkinto
p. 050 511 7083, soittoaika ma–pe klo 12.00–12.30
tarja.viitala@jyvaskyla.fi
Sepänkatu 4, 1.krs

Psykologi Saila Kivijärvi-Luukko

Vastaanotto (9.9.2020 alkaen) keskiviikkoisin Kukkulan kampuksella kuraattorien työhuoneessa (E2.303). Muina päivinä osoitteessa: Voimala, Sepänkatu 4 A (2. krs), 40100 Jyväskylä

  • p. 050 570 9797, soittoaika klo 12–12.30
  • saila.kivijarvi-luukko@jyvaskyla.fi

Järvenpää

Terveydenhoitaja Erika Björklund-Karhulahti

Avovastaanotto päivittäin klo 9-10, muina aikoina ajanvarauksella
p. 050 497 0009
erika.bjorklund-karhulahti@keusote.fi

Lääkäri Nina Niiranen

Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.

Kuraattori Marika Lilja

Vastaanotto maanantaista perjantaihin
p. 040 315 3992
marika.lilja@jarvenpaa.fi

Psykologi Marjaana Hokkanen

Vastaanotto tiistai – perjantai
p. 040 315 2164
marjaana.hokkanen@jarvenpaa.fi

Pieksämäki

Terveydenhoitaja Emma Izotov

Vastaanotto/soittoaika arkisin klo 8–10, muulloin ajanvarauksella
Seurakuntaopisto, Huvilakatu 31, B-rakennus, 76100 Pieksämäki

  • p. 044 368 6778
  • emma.izotov@pieksamaki.fi

Lääkäri

Voit varata ajan lääkärin vastaanotolle terveydenhoitajalta.

Psykologi Niina Hohti

p. 044 588 2409
niina.hohti@pieksamaki.fi

Kuraattori Auri Saloranta

Seurakuntaopisto 31, A-rakennus, 2. kerros, 76100 Pieksämäki
Vastaanotto Opintie 2, asuntolatoimisto, keskiviikkona klo 8–16, muulloin sovittaessa

  • p. 044 799 5624
  • auri.saloranta@pieksamaki.fi

Nuorten mielenterveys- ja päihdesairaanhoitaja Jani Naukkarinen

Huvilakatu 31, E-rakennus, Ohjaamo Pientare, 76100 Pieksämäki
Päivystysvastaanotto Huvilakadulla ilman ajanvarausta torstaina klo 13–17

  • p. 0400 855 642
  • jani.naukkarinen@pieksamaki.fi

Turku

Terveydenhoitaja Anne Viskari

Vastaanotto maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 8-9.45 ilman ajanvarausta ja klo 10-16 ajanvarauksella

  • p. 040 6821024
  • anne.viskari@turku.fi

Lääkäri Satu Hedborg

Voit varata ajan lääkärin vastaanotolle terveydenhoitajalta.

Kuraattori Kati Länsiö

Vastaanotto tarvittaessa.
p. 044 907 3479
kati.lansio@turku.fi

Psykologi Anna Piponius

Vastaanotto maanantaisin,torstaisin ja perjantaisin
p. 040 485 8032
anna.piponius@turku.fi

Psykiatrinen sairaanhoitaja Kati Tapanainen

Ajat varataan terveydenhoitajan kautta