Kuntien opiskeluhuolto

Päätoimipaikkojen kuntien tarjoama opiskeluhuolto.

Kuntien opiskelu- ja terveydenhuollon yhteyshenkilöt

Tältä sivulta löydät päätoimipaikkojen (Jyväskylä, Järvenpää, Pieksämäki ja Turku) kuntien tarjoamien opiskeluhuollon ja opiskeluterveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden nimet. Muissa toimipaikoissa terveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden tiedot saa opettajan kautta.

HUOM: Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

Jyväskylä

Terveydenhoitaja Paula Vilpponen

Aamuvastaanotto ilman ajanvarausta ma–pe klo 8–10.30. Muut ajat soittamalla tai lähettämällä viestiä Wilman kautta.

  • p. 050 312 5366, soittoaika ma–pe klo 12–13.
  • paula.vilpponen@jyvaskyla.fi
  • Sepänkatu 3B, 40720 Jyväskylä

Kiireellisissä asioissa ota yhteyttä opiskeluterveydenhuollon neuvontapuhelimeen p. 014 266 2260 (ma–to klo 8–16, pe klo 8–13). Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

Lääkäri

Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.

Kuraattori Tarja Viitala

  • Liiketoiminnan perustutkinto
  • p. 050 511 7083, soittoaika ma–pe klo 12.00–12.30
  • tarja.viitala@jyvaskyla.fi
  • Sepänkatu 4, 1.krs

Psykologi Saila Kivijärvi-Luukko

Vastaanotto (9.9.2020 alkaen) keskiviikkoisin Kukkulan kampuksella kuraattorien työhuoneessa (E2.303). Muina päivinä osoitteessa: Gradian Harjun toimipiste, Sepänkatu 3, PL 472, 40101 Jyväskylä

  • p. 050 570 9797, soittoaika klo 12–12.30
  • saila.kivijarvi-luukko@jyvaskyla.fi

Järvenpää

Terveydenhoitaja Erika Björklund-Karhulahti

  • Avovastaanotto päivittäin klo 9-10, muina aikoina ajanvarauksella
  • p. 050 497 0009
  • erika.bjorklund-karhulahti@keusote.fi

Kuraattori Marika Lilja

  • Vastaanotto maanantaista perjantaihin
  • p. 040 315 3992
  • marika.lilja@jarvenpaa.fi

Psykologi Marjaana Hokkanen

  • Vastaanotto maanantaista perjantaihin
  • p. 040 315 2164
  • marjaana.hokkanen@jarvenpaa.fi

Pieksämäki

Terveydenhoitaja Annastiina Suhonen​

Vastaanotto/soittoaika arkisin ma-pe klo 8–10, muulloin ajanvarauksella
Keskuskatu 34

  • p. 044 3686778
  • annastiina.suhonen@pieksamaki.fi

Lääkäri

Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.
Vastaanotto terveyskeskus Tapparakatu 1, 2krs neuvolan tilat.

Psykologi

tutkimukset ja lausunnot

  • p. 040 624 0290
  • Huvilakatu 31 A, 2.krs (Step-koulutuksen tiloissa)

Nuorten mielenterveys -ja päihdesairaanhoitaja Maarit Eronen

  • 0400 855 642
  • maarit.eronen@pieksamaki.fi
  • ma-ke, pe Huvilakatu 31, A-rakennus

Kuraattori Auri Saloranta

Seurakuntaopisto 31, A-rakennus, 2. kerros, 76100 Pieksämäki
Vastaanotto Huvilakatu 31, rak A, ma -pe klo 8–16

  • p. 044 799 5624
  • auri.saloranta@pieksamaki.fi

Turku

Terveydenhoitaja Anne Viskari

Vastaanotto maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 8-9.45 ilman ajanvarausta ja klo 10-16 ajanvarauksella

  • p. 040 6821024
  • anne.viskari@turku.fi

Lääkäri Satu Hedborg

Voit varata ajan lääkärin vastaanotolle terveydenhoitajalta.

Kuraattori Kati Länsiö

  • Vastaanotto tarvittaessa.
  • p. 044 907 3479
  • kati.lansio@turku.fi

Psykologi Anna Piponius

  • Vastaanotto maanantaisin,torstaisin ja perjantaisin
  • p. 040 485 8032
  • anna.piponius@turku.fi

Psykiatrinen sairaanhoitaja Kati Tapanainen

Ajat varataan terveydenhoitajan kautta