Kuntien opiskeluhuolto

Päätoimipaikkojen kuntien tarjoama opiskeluhuolto.

Kuntien opiskelu- ja terveydenhuollon yhteyshenkilöt

Tältä sivulta löydät päätoimipaikkojen (Jyväskylä, Järvenpää, Pieksämäki ja Turku) kuntien tarjoamien opiskeluhuollon ja opiskeluterveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden nimet. Muissa toimipaikoissa terveydenhuollon palvelujen yhdyshenkilöiden tiedot saa opettajan kautta.

HUOM: Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

Jyväskylä

Terveydenhoitaja Maija Coban

Toistaiseksi terveydenhoitajan vastaanotto toimii vain ajanvarauksella. Ajan voi varata soittamalla tai lähettämällä viestiä wilman kautta. Vastaanotolle voi tulla vain terveenä. Kiireellisissä asioissa ota yhteyttä opiskeluterveydenhuollon päivystyspuhelimeen 014 266 2260 ma-to klo 8-16 ja pe 8-13. Opiskelijoilla on oikeus käyttää myös oman asuinalueen terveysaseman palveluita.

  • p. 014 2661711, soittoaika ma-pe klo 12–13
  • maija.coban@jyvaskyla.fi
  • Sepänkatu 3B, 40720 Jyväskylä

Lääkäri Riikka Vuori

Terveydenhoitajan lähetteellä
Sepänkatu 3 B, 40720 Jyväskylä
riikka.vuori@jyvaskyla.fi

Kuraattori Tarja Viitala

Tarja osallistuu ryhmätoiminnan järjestämiseen yhdessä Spesian-kuraattoreiden kanssa.
p. 050 511 7083
tarja.viitala@jyvaskyla.fi

Psykologi Saila Kivijärvi-Luukko

Vastaanotto (9.9.2020 alkaen) keskiviikkoisin Kukkulan kampuksella kuraattorien työhuoneessa (E2.303). Muina päivinä osoitteessa: Voimala, Sepänkatu 4 A (2. krs), 40100 Jyväskylä

  • p. 050 570 9797, soittoaika klo 12–12.30
  • saila.kivijarvi-luukko@jyvaskyla.fi

Järvenpää

Terveydenhoitaja Erika Björklund-Karhulahti

Avovastaanotto päivittäin klo 9-10, muina aikoina ajanvarauksella
p. 050 497 0009
erika.bjorklund-karhulahti@keusote.fi

Lääkäri Nina Niiranen

Ajanvaraukset terveydenhoitajan kautta.

Kuraattori Taina Pärnänen

p. 040 315 3383
taina.parnanen@jarvenpaa.fi

Psykologi Marjaana Hokkanen

Paikalla tiistaina, keskiviikkona ja torstaina
p. 040 315 2164
marjaana.hokkanen@jarvenpaa.fi

Pieksämäki

Terveydenhoitaja Emma Izotov

Vastaanotto/soittoaika arkisin klo 8–10, muulloin ajanvarauksella
Seurakuntaopisto, Huvilakatu 31, B-rakennus, 76100 Pieksämäki

  • p. 044 368 6778
  • emma.izotov@pieksamaki.fi

Lääkäri

Voit varata ajan lääkärin vastaanotolle terveydenhoitajalta.

Psykologi Niina Hohti

p. 044 588 2409
niina.hohti@pieksamaki.fi

Kuraattori Auri Saloranta

Seurakuntaopisto 31, A-rakennus, 2. kerros, 76100 Pieksämäki
Vastaanotto Opintie 2, asuntolatoimisto, keskiviikkona klo 8–16, muulloin sovittaessa

  • p. 044 799 5624
  • auri.saloranta@pieksamaki.fi

Nuorten mielenterveys- ja päihdesairaanhoitaja Jani Naukkarinen

Huvilakatu 31, E-rakennus, Ohjaamo Pientare, 76100 Pieksämäki
Päivystysvastaanotto Huvilakadulla ilman ajanvarausta torstaina klo 13–17

  • p. 0400 855 642
  • jani.naukkarinen@pieksamaki.fi

Turku

Terveydenhoitaja Anne Immonen

Vastaanotto maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 8-9.45 ilman ajanvarausta ja klo 10-16 ajanvarauksella

  • p. 040 6821024
  • anne.immonen@turku.fi

Lääkäri Satu Hedborg

Voit varata ajan lääkärin vastaanotolle terveydenhoitajalta.

Kuraattori Kati Länsiö

Vastaanotto tarvittaessa.
p. 044 907 3479
kati.lansio@turku.fi

Psykologi Anna Sysikaski

Vastaanotto maanantaisin ja tiistaisin
p. 040 809 4416
anna.sysikaski@turku.fi

Psykiatrinen sairaanhoitaja Mari Hietalahti

Ajat varataan terveydenhoitajan kautta