Hallinto

Spesian johtoryhmä

  • Toimitusjohtaja Mia Sarpolahti, p. 040 635 3532
  • Rehtori Tiina Meriläinen, p. 040 728 2547
  • Koulutusjohtaja, vararehtori Jaana Myyryläinen p. 040 560 9750
  • Koulutusjohtaja Päivi Laalo-Hokkanen, p. 044 765 0606
  • Palvelujohtaja Tiina Mäki-Gaetz, p. 044 765 0605
  • Kehittämisjohtaja Marja Jäntti, p. 040 900 4027
  • Henkilöstöpäällikkö Päivi Starast, p. 040 771 0080
  • Talouspäällikkö Merja Lyyra, p. 040 713 3923
  • Tietohallintopäällikkö Niko Koivisto, p. 0405173106

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@spesia.fi.
Henkilöstön yhteystietoja voi hakea Henkilöstö-sivulta.

Ammattiopisto Spesia Oy

Spesiaa ylläpitää Ammattiopisto Spesia Oy, jonka omistavat omistavat Invalidiliitto ry ja S. ja A. Bovalliuksen säätiö sr. Bovallius on järjestänyt ammatillista koulutusta vuodesta 1905 alkaen ja Invalidiliitto vuodesta 1942.

Ammattiopisto Spesian hallitus toimii myös oppilaitoksen johtokuntana.

Hallitus:

  • Petri Pohjonen, Invalidiliitto (puheenjohtaja)
  • Markku Hautala, Citymarket Järvenpää
  • Juha Kotikangas, Invalidiliitto
  • Jenna Kärpänen
  • Jaana Myyryläinen, Ammattiopisto Spesia
  • Liisa Tenhunen-Ruotsalainen.

Ota yhteyttä

Mia Sarpolahti

toimitusjohtaja
Järvenpää
040 635 3532
Mia.Sarpolahti@spesia.fi

Tiina Meriläinen

Rehtori
Järvenpää
040 728 2547
Tiina.Merilainen@spesia.fi

Jaana Myyryläinen

koulutusjohtaja
Pieksämäki
040 560 9750
Jaana.Myyrylainen@spesia.fi

Päivi Laalo-Hokkanen

Koulutusjohtaja
Järvenpää
044 765 0606
Paivi.Laalo-Hokkanen@spesia.fi

Tiina Mäki-Gaetz

palvelujohtaja
Järvenpää
044 765 0605
Tiina.Maki-Gaetz@spesia.fi

Marja Jäntti

kehittämisjohtaja
Turku
040 900 4027
Marja.Jantti@spesia.fi

Päivi Starast

henkilöstöpäällikkö
Turku
040 771 0080
paivi.starast@spesia.fi

Merja Lyyra

talouspäällikkö
Pieksämäki
040 713 3923
Merja.Lyyra@spesia.fi

Niko Koivisto

tietohallintopäällikkö
Järvenpää
040 517 3106
Niko.Koivisto@spesia.fi