Hallinto

Spesian johtoryhmä

  • Toimitusjohtaja Mia Sarpolahti, p. 040 635 3532
  • Rehtori Tiina Meriläinen, p. 040 728 2547
  • Koulutusjohtaja, vararehtori Jaana Myyryläinen p. 040 560 9750
  • Koulutusjohtaja Päivi Laalo-Hokkanen, p. 044 765 0606
  • Palvelujohtaja Tiina Mäki-Gaetz, p. 044 765 0605
  • Kehittämisjohtaja Marja Jäntti, p. 040 900 4027
  • Henkilöstöjohtaja Päivi Starast, p. 040 771 0080
  • Talousjohtaja Merja Lyyra, p. 040 713 3923
  • Tietohallintojohtaja Niko Koivisto, p. 040 517 3106
  • Koulutuspäällikkö, tietosuojavastaava Jarkko Seiluri, p. 044 765 1511
  • Isännöitsijä Olli Kosonen (Jyväskylä, Turku ja Pieksämäki), p. 040 635 1955
  • Isännöitsijä Pekka Pirnes (Järvenpää), p. 040 701 4436

Henkilöstön sähköpostiosoitteet ovat muotoa etunimi.sukunimi@spesia.fi.
Henkilöstön yhteystietoja voi hakea Henkilöstö-sivulta.

Ammattiopisto Spesia Oy

Ammattiopisto Spesiaa ylläpitää Ammattiopisto Spesia Oy, jonka omistavat Invalidiliitto ry ja S. ja A. Bovalliuksen säätiö sr. Bovallius on järjestänyt ammatillista koulutusta vuodesta 1905 alkaen ja Invalidiliitto vuodesta 1942.

Hallitus:

  • Petri Pohjonen, puheenjohtaja
  • Markku Hautala
  • Juha Kotikangas
  • Jenna Kärpänen
  • Jaana Myyryläinen
  • Liisa Tenhunen-Ruotsalainen

Ammattiopisto Spesia Oy:n hallitus toimii myös oppilaitoksen johtokuntana.

Ota yhteyttä

Mia Sarpolahti

toimitusjohtaja
Järvenpää
040 635 3532
Mia.Sarpolahti@spesia.fi

Tiina Meriläinen

Rehtori
Järvenpää
040 728 2547
Tiina.Merilainen@spesia.fi

Jaana Myyryläinen

koulutusjohtaja
Pieksämäki
040 560 9750
Jaana.Myyrylainen@spesia.fi

Päivi Laalo-Hokkanen

Koulutusjohtaja
Järvenpää
044 765 0606
Paivi.Laalo-Hokkanen@spesia.fi

Tiina Mäki-Gaetz

palvelujohtaja
Järvenpää
044 765 0605
Tiina.Maki-Gaetz@spesia.fi

Marja Jäntti

kehittämisjohtaja
Turku
040 900 4027
Marja.Jantti@spesia.fi

Päivi Starast

henkilöstöjohtaja
Turku
040 771 0080
paivi.starast@spesia.fi

Merja Lyyra

talousjohtaja
Pieksämäki
040 713 3923
Merja.Lyyra@spesia.fi

Niko Koivisto

tietohallintojohtaja
Järvenpää
040 517 3106
Niko.Koivisto@spesia.fi