Syyskuun 2024 alussa me ravintola- ja catering -alan opettajat Jaana ja Paula matkustimme kv-koordinaattori Maijan kanssa Sabiñánigon kylään Pohjois-Espanjaan. Matkamme tarkoituksena oli kartoittaa mahdollisuutta aloittaa Erasmus-vaihto-ohjelma paikallisen oppilaitoksen kanssa vuoden 2025 puolella.
Matka oli pitkä täältä pohjolasta Espanjaan. Sabiñánigon kylä sijaitsee Espanjan pohjoisosassa, aivan Ranskan rajalla. Vierailumme kohde oli kylässä sijaitseva koulun/koulujen nimi? Meille oli ennakkoon lähetetty Espanjasta tiivis kahden päivän ohjelma, mutta paikan päällä odotti myös muutama mukava yllätys.

Näihin Sabiñánigon maisemiin kartoitimme opiskelijoille kv-vaihdon mahdollisuuksia.
Herkullisia tarjoiluja kokkikoulussa
Ensimmäisenä aamuna meidät toivotettiin lämpimästi tervetulleiksi kokkien oppilaitokseen ja meitä varten oli valmistettu ”Spesial aamiainen”. Keskustelimme, nautimme tarjoiluista ja tutustuimme toisiimme. Meille esiteltiin espanjalaista koulujärjestelmää sekä kokkien opiskelua.

Opiskelijoiden meille tekemä ”Spesiaali aamupala”.
Kokkien ryhmää ohjasi kolme opettajaa. Opiskelijat olivat hyvin ammattitaitoisia. Opiskelijat valmistivat tarjoiluja illan tilaukseen sekä hoitivat kahviota, jota paikalliset vanhukset ahkerasti käyttivät. Kiertelimme opetustiloissa ja ihmettelimme espanjalaisten opiskelijoiden toimintaa.

Keskustelua, tutustumista ja tietoa espanjalaisesta koulujärjestelmästä ja kokkien opinnoista.
Iltapäivällä muutama henkilökunnan jäsen lähti kierrättämään meitä lyhyen matkan päässä vuoristossa ihailemassa maisemia ja muutamia nähtävyyksiä.
Kun palasimme oppilaitokseen, meidät yllätettiin täysin iltapäivän tapas-juhlalla, jonka tarjoilut kokkiopiskelijat olivat valmistelleet. Juhlaan osallistui noin 40 henkilökunnan jäsentä, joiden kanssa verkostoiduimme herkullisten tarjoilujen äärellä.
Ammattiopistossa huomioitiin opiskelijoiden viihtyvyys
Seuraava päivä alkoi tutustumalla paikalliseen ammattioppilaitokseen. Meidät toivotettiin jälleen hyvin sydämellisesti tervetulleiksi.
Opettajat ja opiskelijat esittelivät meille ylpeinä luokkatilojaan ja opintojaan. Koulusta löytyi paljon mielenkiintoisia yksityiskohtia ja tiloihin oli tehty paljon somistuksia opiskelijoiden viihtyvyyttä ajatellen.
Loppupäivän kiertelimme oppilaitoksessa paikallisen TELMA-tyyppisen ryhmän kanssa, osallistuen heidän päiväaskareisiinsa, kuten askarteluun, puutarhan hoitoon ja leipomiseen.
Viimeisen päivän iltana isäntämme ja emäntämme kuljettivat meidät vuoristoon paikalliseen juustolaan tutustumaan lähijuuston valmistukseen. Meille esiteltiin juuston valmistusta perinpohjaisesti ja saimme nähdä valtavia juustokiekkoja.

Tutustuimme myös paikalliseen juuston valmistukseen.
Antoisa matka ja hyvä pohja tulevaan
Matkamme oli erittäin antoisa kahden päivän hyvin tiiviin ohjelman ansiosta. Opimme paljon espanjalaisesta koulujärjestelmästä ja ravintola-alan opinnoista. Mieleenpainuvinta oli se lämmin ja ystävällinen vastaanotto.
Paulakin selviytyi hyvin englannillaan, joka on ollut vähällä käytöllä useamman vuoden. Suurin osa espanjalaisista kollegoista ei puhunut englantia, mutta mukanamme oli koko ajan 1–3 espanjalaista oppilaitoksen englannin kielen opettajaa tulkkaamassa.
Päällimmäisenä matkasta jäivät mieleen yhteisöllisyys ja molemminpuolinen kiinnostus samoja asioita kohtaan. Tuntuu turvalliselta mennä vaihtoon opiskelijoidemme kanssa Sabinanigoon ja odotamme mielenkiinnolla vastavierailuja Espanjasta.
Paula ja Jaana
ravintola- ja catering -alan opettajat Pieksämäeltä ja Turusta