Verkkopalvelimemme keräävät tiedot siitä, millä selaimella ja käyttöjärjestelmällä sivustoa käytetään. Lisäksi tallentuu tietoja esimerkiksi sivuston kävijämääristä ja sivustolla tarkastelluista sivuista. Käytämme tietoja anonyymien tilastojen laatimiseen, voidaksemme parantaa sivuston rakennetta ja sisältöä. Yksittäistä käyttäjää ei pysty tunnistamaan näistä tiedoista.
Joissakin tapauksissa saatamme kuitenkin tarvita tietoja sinusta, kuten nimesi ja yhteystietosi. Kun tietoja tarvitaan, ilmoitamme niiden käyttötarkoituksen keräämisen yhteydessä.
Verkkosivuillamme on linkkejä myös muille sivustoille. Linkitettyjen sivujen sisällöstä tai yksityisyyden suojan käytännöistä vastaa kyseisen sivuston tai palvelun ylläpitäjä.
Spesiasta palvelulogistiikkatyöntekijäksi valmistunut Miro asuu Helsingissä omassa asunnossaan ja harrastaa kuntosalilla käyntiä, nyrkkeilyä ja pyöräilee kesäisin. Mikä parasta: aktiivisen nuoren aktiivinen työnhaku opintojen jälkeen on myös tuottanut tulosta.
Haski oli suorittanut logistiikan opinnot etuajassa helmikuussa 2025 ja ehtinyt hankkia kokemusta alalta mm. viimeisimmän koulutussopimusjakson aikana Transpen Oy:llä Keravalla. Sieltä hänelle lupailtiinkin töitä hyvin sujuneen harjoittelun jatkoksi, mutta työsuhteen mahdollisuus kariutui, kun yrityksessä oli liian vähän töitä.
Sen jälkeen Haski aloitti aktiivisen työnhaun ja lähetti yli 20 hakemusta eri yrityksiin. Hän teki myös työnhakuprofiilin Adeccolle, ja tammikuussa 2025 hän sai kutsun Teams-haastatteluun.
Työsopimus Adeccon kautta on aluksi kutsuttaessa töihin -sopimus, ja työtehtävät sisältävät kontin purkua pinoamistrukilla sekä tavaroiden käsittelyä ja varastointia. Työn luonteen vuoksi työvuorot voivat olla tarpeen mukaan pitkiä.
Haski haluaa kannustaa erityisesti Spesian opiskelijoita pitämään huolta omasta fyysisestä kunnostaan, mikä on tärkeää etenkin logistiikka-alalla.
Työelämässä hänelle on tärkeää ohjeiden huolellinen noudattaminen, ajoissa oleminen sekä reipas ja kiinnostunut asenne.
Tulevaisuudensuunnitelmissa on ajokortin lisäksi oman auton hankinta, mikä helpottaisi työmatkoja. Hän toivoo myös voivansa jatkaa työskentelyä DSV Solutions Oy:ssä.
Kerttu Syreeni
yritysvalmentaja